STRONA ARCHIWALNA

0 online
Wielkość czcionki

„Zdrowa kobieta - profilaktyka raka piersi”

„Zdrowa kobieta - profilaktyka raka piersi”

Już w kwietniu rusza Akcja profilaktyczna pn. „Zdrowa kobieta – profilaktyka raka piersi”. Celem Akcji jest obniżenie zachorowalności i umieralności kobiet na nowotwory piersi, upowszechnienie wiedzy na temat potrzeby regularnych badań profilaktycznych w kierunku raka piersi, zwiększenie świadomości zdrowotnej kobiet poprzez edukację zdrowotną.

Akcja skierowana jest do kobiet w wieku 25 – 44 lat z terenu województwa łódzkiego. Obejmuje ona edukację zdrowotną oraz przeprowadzenie: wywiadu i klinicznego badania palpacyjnego piersi. W ramach edukacji zdrowotnej każdej pacjentce zostanie przekazany odpowiedni zakres wiedzy na temat budowy gruczołu piersiowego, znaczenia wczesnego wykrywania raka piersi dla zdrowia kobiety, profilaktyki tej choroby, czynników ryzyka zachorowania na raka piersi i samej choroby. Ponadto edukacja obejmuje naukę samobadania piersi i zasady zdrowego stylu życia. Oprócz tego, w zależności od wskazań lekarza pacjentka będzie miała wykonane badanie USG piersi.

W 2012 roku planuje się realizację Akcji w 7 placówkach ochrony zdrowia z terenu Łodzi, Zgierza, Sieradza, Skierniewic, Bełchatowa, Pabianic i Piotrkowa Trybunalskiego. Akcja będzie organizowana w kwietniu, czerwcu i październiku, oparciu o ważne dni dla promocji zdrowia, tj. z okazji Światowego Dnia Zdrowia (7 kwietnia), Dni Walki z Rakiem, które przypadają na 4 – 24 czerwca, Dnia Walki z Rakiem Piersi obchodzonego 17 października (październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi).

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny w populacji kobiet w Polsce. Jest najczęstszym nowotworem złośliwym w populacji kobiet w kraju.
W 2009 roku w województwie łódzkim nowotwór złośliwy sutka zajmował pierwsze miejsce wśród przyczyn zgonów na nowotwory złośliwe kobiet oraz pierwsze miejsce pod względem częstości zachorowania.

Akcja finansowana jest ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego.
Więcej informacji na temat miejsc, w których będą prowadzone badania znajdą Państwo w dziale Programy Wojewódzkie, zakładce Programy 2012.

Your rating: None Average: 5 (1 vote)