STRONA ARCHIWALNA

0 online
Wielkość czcionki

Biała Sobota, czyli bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat

Biała Sobota w Skierniewicach

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach zaprasza panie w wieku 25-59 lat na bezpłatne badania cytologiczne w trakcie organizowanej 24 października tzw. „Białej Soboty”.

Badania będą wykonywane w sobotę, 24 października w godz. 9.00-14.00 w Poradni Ginekologiczno-Położniczej „K” przy ul. Wita Stwosza 1 w Skierniewicach. Nie jest wymagana rejestracja w poradni ani skierowanie od lekarza.

Niezależnie od akcji, badania są wykonywane również codziennie, od poniedziałku do piątku w Poradni Ginekologiczno-Położniczej „K” od godz. 8.00 do 14.00 oraz od 12.00 do 18.00. Szczegółowe informacje na temat godzin działania poradni dostępne są na stronie internetowej www.SzpitalSkierniewice.pl

Akcja jest prowadzona w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Program ten jest adresowany do wszystkich kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat.

Program składa się z 3 etapów:

etap podstawowy – polega na pobraniu przez lekarza lub położną rozmazu cytologicznego z szyjki macicy w gabinecie ginekologicznym.
etap diagnostyczny – polega na ocenie pobranego rozmazu cytologicznego w pracowni diagnostycznej.
etap pogłębiony – w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym kobieta powinna być skierowana do ośrodka realizującego etap diagnostyki pogłębionej. W ramach tego etapu wykonywane jest bezpłatnie badanie kolposkopowe.

W Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45 roku życia. Co roku 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Rak szyjki macicy jest nowotworem nazywanym „cichym zabójcą”. Choroba ta może się rozwijać nawet kilka lat, nie dając żadnych dolegliwości. Regularnie wykonywany wymaz cytologiczny daje poczucie bezpieczeństwa! Pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy.

Czynniki rozwoju raka szyjki macicy:

• przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 16, 18 lub innymi typami onkogennymi,
• wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
• duża liczba partnerów seksualnych,
• duża liczba porodów,
• wieloletnie palenie papierosów.

Czynniki prawdopodobne:

• wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych,
• dieta uboga w antyoksydanty,
• zakażenie HIV,
• częste nieleczone zapalenie pochwy wywołane przez Chlamydia trachomatis.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach

Jeszcze nie zagłosowałeś