STRONA ARCHIWALNA

0 online
Wielkość czcionki

Zbadaj swoje płuca!

Światowy Dzień Spirometrii

Światowy Dzień Spirometrii

Z okazji Światowego Dnia Spirometrii w Łódzkiem można skorzystać z bezpłatnej spirometrii. Spirometria jest nieinwazyjnym badaniem, które pozwala ocenić pojemność i przepływ powietrza przez płuca oraz ich funkcję.

Listę ośrodków, które prowadzą bezpłatne badania spirometryczne w dniach 27-29 czerwca można znaleźć tutaj.

Badanie spirometryczne jest niezbędne do potwierdzenia diagnozy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Dzięki wczesnemu wykryciu POChP można wprowadzić takie modyfikacje stylu życia (głównie rzucenie palenia) i metody terapii (leki, szczepienia ochronne i rehabilitacja oddechowa), które spowolnią przebieg choroby, zapobiegną powikłaniom oraz poprawią jakość i długość życia pacjenta.

Szacuje się, że w Polsce mamy 2,5 mln chorych na POChP. Ponad połowa z nich nie ma postawionej diagnozy i nie leczy się. Nieleczona choroba prowadzi do niewydolności oddechowej i skraca życie o 10-15 lat. Cierpiące osoby są też bardziej narażone na wiele innych chorób, takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu, osteoporoza, cukrzyca oraz nowotwory złośliwe, w tym rak płuca.

Światowy Dzień Spirometrii odbywa się co roku z inicjatywy European Lung Fundation oraz United for Lung Health. W Polsce patronat nad wydarzeniem objął Prezes NFZ, Minister Zdrowia i WHO Oddział Europa.
 

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.5 (2 głosy)