STRONA ARCHIWALNA

0 online
Wielkość czcionki

Zapobiegaj. Chroń. Szczep.

Europejski Tydzień Szczepień

Europejski Tydzień Szczepień

W dniach 20-27 kwietnia 2012 roku pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia trwa VII Europejski Tydzień Szczepień. Podczas Tygodnia będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji dotyczących szczepień.

W ramach akcji zainicjowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Łodzi, w dniach 25 kwietnia 2012 roku w patio budynku redakcji Gazety Wyborczej w Łodzi będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji dotyczących szczepień.

Ponadto, 26 kwietnia 2012 roku w godzinach 10-16 na bezpłatne konsultacje w zakresie szczepień ochronnych zaprasza Poradnia Szczepień Ochronnych i Zaburzeń Odporności u Dzieci i Młodzieży Ośrodka Pediatrycznego im. dr J. Korczaka w Łodzi, przy al. Piłsudskiego 71 (I piętro, pok. nr 26 lub pod nr tel. 42 677-62-03, 42 677-62-14).

Podczas Europejskiego Tygodnia Szczepień, kraje Europy przygotowują akcje edukacyjne pod hasłem „Zapobiegaj-Chroń-Szczep”. Kraje prowadzą również działania mające na celu informowanie i przypominanie o istocie i znaczeniu szczepień w ochronie zdrowia i życia ludzkiego.

Wśród najważniejszych problemów podejmowanych podczas Tygodnia są:

  • Szczepienia przeciwko odrze, której wyeliminowanie w regionie europejskim do 2015 roku jest jednym z celów Światowej Organizacji Zdrowia. Lokalne epidemie tej choroby nadal pojawiają się w Regionie WHO EURO,
  • Utrzymanie statusu Europy jako Regionu wolnego od polio (w tym roku przypada 10. rocznica ogłoszenia Europy wolnej od Polio),
  • Promowanie szczepień dla osób w podeszłym wieku, dla których te przeciwko grypie należą do kategorii ratujących życie.

Blisko 700 000 ludzi w Regionie Europejskim nie otrzymuje podstawowych szczepień. W tej grupie są rzadkie przypadki dzieci, u których szczepienia zostały odroczone lub przeciwwskazane, ale również takie, których rodzice nie wyrażają zgody na zaszczepienie, ponieważ choroba, przeciwko której powinni to zrobić zdarza się rzadko.

Dzięki wdrożeniu powszechnych Programów Szczepień na świecie, niektóre choroby zakaźne zostały wyeliminowane (ospa prawdziwa), inne zaś w znaczący sposób uległy osłabieniu co doprowadziło do zaniku występowania przypadków śmiertelnych (krztusiec, gruźlica, odra, różyczka).
 

Źródło: www.mz.gov.pl, www.pis.lodz.pl

Jeszcze nie zagłosowałeś