STRONA ARCHIWALNA

0 online
Wielkość czcionki

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Eks-palacze

Eks-palacze

Jak co roku, w każdy trzeci czwartek listopada, obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku obchody tego dnia obchodzone są 17 listopada. Jest to niebywała okazja dla rzeszy palaczy, by tego dnia pozbyć się nałogu. W tym roku w rzuceniu palenia może pomóc specjalna, bezpłatna aplikacja - iCoach, uruchomiona w ramach kampanii Komisji Europejskiej „Eks-palacze - nic ich nie zatrzyma" (Ex-Smokers are Unstoppable).

Ogólnoeuropejska kampania „Eks-palacze - nic ich nie zatrzyma" przekonuje o korzyściach życia bez tytoniu, takich jak: lepsze zdrowie, lepsze relacje społeczne, większe oszczędności, lepsza jakość życia.

Palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych modyfikowalnych czynników ryzyka szeregu chorób, włączając choroby układu krążenia i nowotwory i w efekcie jest jedną z głównych modyfikowalnych przyczyn umieralności. Rocznie na świecie umiera ponad 4 mln osób. Przeprowadzone badanie Global Adult Tobacco Survey ukazuje, iż w Polsce codziennie pali tytoń 33,5% dorosłych mężczyzn i 21% dorosłych kobiet, łącznie 27% (8,7 mln) dorosłych Polaków. Palenie tytoniu jako choroba przewlekła wymaga stałej troski, poradnictwa, podtrzymywania i leczenia.

Rzucenie palenia nie jest łatwym zadaniem. W ramach kampanii zostało opracowano bardzo skuteczne narzędzie wspomagające walkę z nałogiem. Aplikacja iCoach, dostępna na stronie: www.exsmokers.eu, to osobisty internetowy trener, wspomagający walkę z paleniem papierosów. Aplikacja aa początku określa poziom uzależnienia od tytoniu, zapamiętuje wprowadzane przez użytkownika dane o przyczynach palenia, sytuacjach w jakich zwykle pali, a następnie drogą mailową dostarcza zestawy ćwiczeń, testy, porady i wskazówki, motywujące do porzucenia nałogu.

Aplikacja iCoach staje się coraz częściej wykorzystywanym narzędziem do walki z tytoniem w Europie, gdyż wyróżnia się dużą skutecznością. Spośród ponad 120 000 zarejestrowanych do programu Europejczyków, aż 30% stało się eks-palaczami.

Dokumenty do pobrania

application/pdficonUlotka Eks-palacze(262.22 KB)Uotka Eks-palacze
Jeszcze nie zagłosowałeś