STRONA ARCHIWALNA

0 online
Wielkość czcionki

Światowy Dzień Bez Papierosa

Światowy Dzień bez Papierosa

Światowy Dzień bez Papierosa

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Światowy Dzień bez Papierosa to doskonała okazja do zachowania 24 godzinnej abstynencji od wszelkich form konsumpcji alkoholu. Spróbuj i ty!

W wielu miastach naszego regionu tego dnia będzie można zasięgnąć bezpłatnych konsultacji na temat rzucania palenia. WSSE w Łodzi organizuje punkt konsultacyjny w Galerii Łódzkiej dla osób palących oraz narażonych na bierne palenie. Zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, otrzymać pakiet materiałów edukacyjnych oraz uzyskać informacje na temat placówek udzielających świadczeń w zakresie profilaktyki i terapii uzależnienia nikotynowego.

Hasłem tegorocznych obchodów są "Działania marketingowe przemysłu tytoniowego". Hasło ma zwrócić szczególną uwagę na szkodliwe efekty marketingu przemysłu tytoniowego oraz na potrzebę zakazania wszelkich reklam, promocji i sponsoringu dotyczącego palenia tytoniu. 

Od wielu lat palenie tytoniu stanowi poważny problem społeczny w Polsce. Wyniki badań przeprowadzonych przez OBOP na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w lutym 2011 roku pokazują, że do nałogowego (codziennego) palenia tytoniu przyznaje się aż 9 mln Polaków w wieku 15 i więcej lat. W populacji mężczyzn odsetek codziennie palących wynosi 39% natomiast w populacji kobiet 23%.

Jeszcze nie zagłosowałeś