STRONA ARCHIWALNA

0 online
Wielkość czcionki

POPRZYJ POLSKĄ KOALICJĘ NA RZECZ WALKI Z RAKIEM SZYJKI MACICY!

POPRZYJ POLSKĄ KOALICJĘ NA RZECZ WALKI Z RAKIEM SZYJKI MACICY!

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, każdego roku w Polsce notuje się około 13 nowych przypadków raka szyjki macicy na 100 tysięcy kobiet. Wskaźnik śmiertelności z powodu tego nowotworu to około 7 przypadków na 100 tysięcy.

W województwie łódzkim, w 2011 roku zarejestrowano 10.221 zachorowań na nowotwory złośliwe, w tym 5.130 u kobiet. Aż 4% zachorowań w populacji żeńskiej dotyczyło nowotworów złośliwych szyjki macicy – był to siódmy pod względem częstości występowania nowotwór. Jednocześnie, z powodu raka szyjki macicy w 2011 roku, w województwie łódzkim zmarło 138 kobiet (4,4% wszystkich zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi u kobiet).

Koalicja powstała z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (PTGO) i Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet. Koalicja ta to platforma zrzeszająca najważniejsze, obecnie działające w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy organizacje, instytucje i osoby, reprezentujące sektor publiczny, samorządowy, pozarządowy i prywatny.

Celem Koalicji RSM jest skupienie potencjału organizacji zainteresowanych walką z rakiem szyjki macicy i opracowanie szczegółowe programu walki z RSM w 5 obszarach: edukacji, cytologii, szczepień, rejestrów oraz finansowania i organizacji systemu, którego realizacja doprowadziłaby do obniżenia zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy o połowę do 2020 roku.

Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy powołała grupy ekspertów w celu opracowania kompleksowego programu zmian w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy. W efekcie powstał raport: „Rekomendacje kompleksowych zmian w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce”.

Szczegółowe informacje na temat Koalicji wraz z Rekomendacjami znajdują się na stronie internetowej:
www.koalicjarsm.pl/rekomendacje.html, do której odwiedzenia Departament Polityki Zdrowotnej serdecznie zaprasza.
 

Jeszcze nie zagłosowałeś