STRONA ARCHIWALNA

0 online
Wielkość czcionki

Październik Miesiącem Walki z Rakiem Piersi – Kampania Mammografia to tylko 15 minut

Kampania Mammografia to tylko 15 minut

Każdego roku około 10 000 Polek zapada na raka piersi, z czego aż połowa umiera. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet, zbierający ogromne żniwa w Polsce i na świecie. W województwie łódzkim na raka piersi rocznie umiera kilkaset kobiet. Większość z nich mogłaby żyć, gdyby w odpowiednim czasie skorzystała z badań profilaktycznych. Wczesne wykrycie raka piersi oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia daje ogromne szanse na wyleczenie. Ryzyko zachorowań szczególnie wzrasta po 50. roku życia.

Niezwykle ważna w tej sytuacji jest odpowiednio prowadzona profilaktyka. Wystarczyłoby stosować kilka podstawowych zasad profilaktyki, aby wygrać walkę z czasem i pokonać raka piersi. Oto kilka wskazówek:

  1. Samokontrola piersi od 20 roku życia ( jeden raz w miesiącu).
  2. Badanie kliniczne piersi przez ginekologa, lekarza rodzinnego.
  3. Pierwsze badanie mammograficzne w wieku 35 – 40 lat, a kolejne zgodnie z zaleceniem lekarza.
  4. Kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia, które nie chorowały na nowotwór piersi powinny regularnie uczestniczyć w profilaktycznych badaniach mammograficznych wykonywanych co dwa lata.
  5. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian w piersiach, również w przypadku – należy natychmiast zgłosić się do onkologa.

Organizatorzy kampanii „Mammografia to tylko 15 minut” zachęcają do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych. W Polsce bezpłatnym programem profilaktycznym objęte są Panie w wieku 50-69, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Więcej informacji o profilaktyce raka piersi oraz bezpłatnych badaniach mammograficznych można znaleźć na www.menopauza.pl

Opracowano na podstawie www.menopauza.pl

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)