STRONA ARCHIWALNA

2 online
Wielkość czcionki

NEFROTEST - Zbadaj nerki za darmo i bez skierowania

NEFROTEST - Zbadaj nerki za darmo i bez skierowania

Już 15 marca (niedziela) 2015 roku, kilka dni po Światowym Dniu Nerek, w stacji dializ B.Braun Avitum Poland Sp. z o.o. będzie można wykonać bezpłatne, proste badania krwi pod kątem chorób nerek. By wziąć udział w akcji trzeba mieć ukończone 50 lat i wcześniej się zarejestrować. Liczba miejsc na badania jest ograniczona i wynosi 400. Akcja w Kutnie jest częścią ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, stacją dializ B.Braun Avitum w Kutnie.

Wsparcia dla akcji na terenie całego kraju udzieliła Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP oraz prof. dr hab. n. med. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast na szczeblu lokalnym, badania swoim patronatem wspierają: Jolanta Chełmińska – Wojewoda Łódzki, Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego, ks. Andrzej Franciszek Dziuba – Biskup Łowicki, Krzysztof Debich – Starosta Powiatu Kutnowskiego, Zbigniew Burzyński – Prezydent Miasta Kutna oraz Robert Wilanowski – Prezes Kutnowskiego Szpitala Samorządowego i prof. dr hab. n. med. Michał Nowicki – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. „Przewlekła choroba nerek może rozwijać się w naszym organizmie nawet 20 lat. Przebiega często bezobjawowo. Nerki nie bolą, więc pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy z nimi często odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy może być już za późno. Pacjenci muszą trafić na dializy i jeśli nie otrzymają przeszczepu nerki będą dializowani do końca życia. A tak wcale nie musi być. Wystarczy wykonać proste badaniu ogólne moczu lub oznaczyć we krwi parametry wydolności nerek ( kreatynina)” – tłumaczy dr n. med. Beata Handzelewicz, kierownik kutnowskiej stacji dializ B. Braun Avitum . Warto dodać, że pacjent z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie ma pełne szanse na wyleczenie. Szczególnie uważać powinny osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki czy też ukończyły 65 lat. W takim wypadku najlepiej badać się co roku.

Kampania NEFROTEST ma na celu zwrócić uwagę na nasze nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w naszym organizmie. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to co zbędne i szkodliwe z naszej krwi. „Same badania to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy przebadać jak najwięcej osób, ale nie o same badania chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na samą kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów” - tłumaczy dr n. med. Dariusz Aksamit, Prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Aby zbadać krew podczas NEFROTESTU trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. „Rejestrować będziemy na konkretną godzinę, aby usprawnić całą akcję i uniknąć tłoku. Nie trzeba być na czczo, więc równie dobrze można przyjść w godzinach popołudniowych. Przypominamy jednak, że zapisać mogą się osoby, które ukończyły 50 lat” – mówi Wioletta Brząkała, pielęgniarka oddziałowa stacji dializ w Kutnie. Chętni będą mogli zarejestrować się 10 i 11 marca dzwoniąc pod jeden z dwóch numerów telefonów: 797-736-776, 797-736-767 w godz. 10:00 – 15:00. Przy rejestracji wymagane będzie podanie numeru PESEL.

Kutno to już 51. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 37 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badanie miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki przekraczały wartości prawidłowe zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca stacji dializ, oddziały i poradnie nefrologiczne w Polsce) oraz lokalny partner – Stacja Dializ B. B Braun Avitum.

Więcej informacji:

Kierownik
dr n. med. Beata Handzelewicz
B. Braun Avitum Poland Sp. z o.o.

Stacja Dializ w Kutnie
ul. Kościuszki 52
99-300 Kutno
tel. 24 355 73 26

Kontakt z mediami:

Marzena Fink-Stelmasiak
tel.512 556 512
e-mail: marzena@perpetuummedia.pl


Światowy Dzień Nerek 12 marca 2015

Kutnowska edycja kampanii NEFROTEST odbywa się kilka dni po dziewiątym Światowym Dniu Nerek, którego celem, jak i kampanii NEFROTEST, są profilaktyka i edukacja. Obecnie przewlekłą chorobę nerek uznaje się za schorzenie cywilizacyjne i często określa się mianem pandemii naszych czasów.

Dokumenty do pobrania

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)