STRONA ARCHIWALNA

0 online
Wielkość czcionki

Chrońmy się przed grypą!

Chrońmy się przed grypą!

Jak podaje Państwowy Inspektor Sanitarny w Łodzi, w okresie od 23.01.2016 r. do 31.01.2016 r. zgłoszono do Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych województwa łódzkiego 7421 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne, w tym 3599 u dzieci i 3822 u osób dorosłych.

W analogicznym okresie sezonu 2014/2015 zarejestrowano 4808 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne, w tym 2088 u dzieci i 2720 u osób dorosłych.

Od początku sezonu epidemicznego 2015/2016, tj. od 01.09.2015 r., zarejestrowano łącznie 81536 zachorowań. W analogicznym okresie sezonu 2014/2015 zarejestrowano 75570 zachorowań.

Grypa w większości przypadków przebiega umiarkowanie i kończy się samoistnym wyleczeniem po 5-7 dniach trwania choroby. Laboratoryjnie są diagnozowane tylko najcięższe przypadki, gdy pacjenci wymagają hospitalizacji.

W związku z tym, doniesienia medialne o przypadkach grypy A(H1N1), które zostały potwierdzone laboratoryjnie, dotyczą jedynie pacjentów z bardzo poważnymi powikłaniami pogrypowymi. Może to sprawiać wrażenie, że każdy przypadek zakażenia grypą A(H1N1) ma ciężki przebieg, ale tak nie jest. W rzeczywistości liczba przypadków zakażeń tym wirusem grypy – podobnie jak w latach ubiegłych – to kilkadziesiąt tysięcy przypadków tygodniowo, a większość tych zachorowań ma lekki lub umiarkowany przebieg.

To oczywiście nie oznacza, że grypę można lekceważyć. Na powikłania pogrypowe narażone są szczególnie osoby, które ukończyły 65. rok życia, przede wszystkim chorujące na przewlekłe choroby serca, płuc, nerek wątroby oraz choroby metaboliczne (np. na cukrzycę). Te osoby koniecznie co roku powinny poddawać się szczepieniu przeciw grypie. Szczepienie przeciw grypie to podstawowa i najskuteczniejsza metoda zapobiegania tej chorobie i jej powikłaniom. Jest to także metoda najtańsza – chroni nie tylko przed zachorowaniem, lecz także przed dodatkowymi kosztami związanymi z kupowaniem leków i absencjami chorobowymi.

Szczepiąc się dbamy o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych – szczególnie dzieci i osób starszych, które są najbardziej narażone na groźne powikłania, które może powodować grypa.

Najlepszy moment na szczepienie to co roku wrzesień i październik. Nie oznacza to jednak, że później nie ma po co się szczepić! Uodpornienie następuje w ciągu 7-14 dni od podania szczepionki i po tym czasie zabezpiecza nas ona przed zachorowaniem. Dlatego warto się zaszczepić przeciw grypie!

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi oraz Ministerstwo Zdrowia

Jeszcze nie zagłosowałeś