STRONA ARCHIWALNA

0 online
Wielkość czcionki

1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS

W tym miejscu brakuje pewnej zawartości Flash! Prawdopodobnie twoja przeglądarka nie może jej wyświetlić lub zawartość nie została poprawnie zainicjowana.

Zrób test na HIV!

Zrób test na HIV!

W dniu 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS, by uświadomić ludziom jakie zagrożenie niesie ze sobą wirus HIV oraz jakie działania podejmować, by się przed nim ustrzec.

Każdego dnia na świecie, HIV zakaża się ponad 7 tysięcy osób, a około 5 tysięcy umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce tymczasem, każdego roku wykrywa się około 800 zakażeń. Od początku rejestracji t.j. od 1986 roku w województwie łódzkim odnotowano 818 przypadków zakażenia HIV, a na AIDS zachorowało 153 zakażonych, z których 66 osób zmarło. W 2010 roku do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi zgłoszono 42 nowe przypadki zakażenia HIV (o 2 mniej niż w roku poprzednim).

Głównym celem tegorocznej akcji „Zrób test na HIV” prowadzonej przez Krajowe Centrum ds. AIDS jest promowanie wykonywania testów w kierunku HIV. Test na HIV można zrobić bezpłatnie i anonimowo w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całym kraju. W każdym z punktów wykwalifikowany doradca pomaga ustalić, czy podejmowane zachowania seksualne są lub były ryzykowne i jeżeli jest taka potrzeba zaleci wykonanie testu w kierunku HIV. Rozmowa z doradcą, podobnie jak samo wykonanie testu są w PKD anonimowe i bezpłatne.

W Łodzi bezpłatne porady i badania można wykonać w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym przy Poradni Nabytych Niedoborów Odporności Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. W. Biegańskiego przy ul. Kniaziewicza 1/5.

Dokumenty do pobrania

application/pdficonZrób test na HIV(2.31 MB)AIDS ulotka
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)